Napsali o nás

Sem vložte podnadpis

Ochrana proti divočákům je instalována již na dvou místech Plzně

Ultrazvukové plašiče divoké zvěře jsou v Borském parku i na Homolce

pátek 5. ledna 11:52

Plzeň pokračuje v instalování ultrazvukových plašičů divoké zvěře, cílem je zamezit poškozování parků divokými prasaty a pokusit se předejít jejich možným nechtěným střetům s obyvateli daných lokalit. Kromě Borského parku, kde již plašiče fungují od roku 2016 a osvědčily se, byly nově ultrazvukové sloupky nainstalovány v parku Homolka na Slovanech.
"V Borském parku fungují ultrazvukové sloupky už druhým rokem. Zatímco v předchozích letech tam opakovaně docházelo k poškozování centrální travnaté plochy černou zvěří, v průběhu roku 2017 tam škod na trávníku výrazně ubylo a ultrazvukový systém se ukázal jako funkční. Z toho důvodu jsme se rozhodli tento systém použít k ochraně další lokality, jímž je park a lesopark na Homolce," přiblížil Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
Ve slovanském parku Homolka divočáci ničí trávníky v historické části parku i na rušných místech přímo u konečné tramvajové linky číslo 1. V lokalitě proto bylo nainstalováno celkem 24 sloupků za celkovou částku 380 tisíc korun. "Očekáváme, že tímto opatřením se podaří pohyb divočáků odklonit od nejfrekventovanějších partií parku a udržet černou zvěř v přirozených porostech říčního koridoru řeky Úhlavy," uvedla Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně.
Každý sloupek je vybaven reproduktorem, který vydává frekvenčně různorodé zvukové signály v ultrazvukové hladině, to znamená pro lidské ucho neslyšitelné, ovšem pro citlivé sluchové orgány divokých zvířat značně nepříjemné. Sloupky tvoří linii a jsou od sebe vzdáleny tak, aby se dosah zvuku z reproduktoru překrýval. Takovouto zvukovou linii je pro divokou zvěř velmi nepříjemné překonat a raději volí jinou lokalitu.


Zdroj: https://www.krimi-plzen.cz/a/ochrana-proti-divocakum-je-instalovana-jiz-na-dvou-mistech-plzne/

Ultrazvuk na divočáky? Zabral. Ale je to drahé (Mladá fronta DNES)

9. listopad 2017 - Vydáno v Zprávy z oboru myslivost

PLZEŇ
Rozrytá území v okrajových částech Plzně jsou dokladem toho, že s příchodem podzimu začalo období, kdy se divoká prasata stahují blíž k obydleným územím. Táhne je tam zejména možnost získat potravu. Divočáci přitom evidentně ztratili plachost a nedělá jim problém pobývat v blízkosti domů.
V Plzni čelí náporu kanců už několik let Borský park. Čerstvě rozryté plochy se tam objevily už v září. V parku divočáci v minulosti zničili například i hlavní pobytový trávník s umělým zavlažováním. To byl také zásadní impulz k tomu, že Správa veřejného statku nechala v parku zhruba před rokem nainstalovat 27 ultrazvukových plašičů. Akce stála přibližně 400 tisíc korun. Sloupky se zařízením měly vytvořit bariéru proti prasatům a ochránit hlavní pobytové louky. Po přibližně ročním provozu se zdá, že opatření zabralo. Několik desítek metrů širokému pásu před plašiči se kanci patrně vyhýbají. Zároveň se ukázalo, že zařízení zřejmě nedělají problémy psům.
Richard Havelka ze Správy veřejného statku nevyloučil, že v budoucnu se plašiče objeví na dalších místech. "Momentálně o tom ale neuvažujeme, protože je to docela drahá věc. Využívali bychom to v případech ploch, které jsou pro nás nejcennější a případné škody na nich nejvyšší," uvedl. Nicméně souhlasil, že zařízení Borskému parku pomohla. "Je to určitě lepší. Zafungovalo to a musím říct, že výsledek mě příjemně překvapil. Dokonce víc než jsem očekával."
V současné době se mimo jiné řeší, jakým způsobem před divočáky ochránit park Homolka. "Nejdřív tam zkusíme situaci podrobně monitorovat například s pomocí fotopastí, abychom měli přehled kudy, kdy a jak často tam zvířata chodí," vysvětlil Havelka. Ten připomíná, že zabezpečit ohraničený prostor není tak komplikované jako u veřejných prostranství. Například u Luftovy zahrady nechala správa na plot instalovat elektrické ohradníky - a problém se vyřešil.
Správa statku města počítá, že v otázce divočáků bude dál spolupracovat s myslivci. "Uvažujeme i o nějakém plašení či odlovu na okrajích honiteb v Radobyčicích nebo na Valše," sdělil Havelka.
Divočáci se blíž k centru Plzně dostávají podél řek Radbuzy a Úhlavy. S nepříjemnými následky příchodu kanců se v minulých letech potýkala městská část Plzeň-Litice. Tam proto bylo třeba vybudovat zábrany kolem fotbalového hřiště a zabezpečit oplocení pozemku školy. Místostarosta Litic Michal Hausner je zároveň členem místního mysliveckého sdružení a tvrdí, že letos se zdá, že divočáků je v okolí méně než v minulých letech. "S přicházející zimou mají tendenci se přibližovat k lidským obydlím. Zatím ale ve srovnání s minulými roky vnímám, že divoká prasata ubyla. Alespoň u nás, kde má sdružení poměrně slušné počty odlovených zvířat," sdělil. Zdejší myslivecká organizace působí i na území Valchy a Lhoty a v posledních letech podle Hausnera odlovila ročně stovky divočáků. "Letos si myslím, že tak vysoký počet ulovených už nebude. I proto, že tak před čtyřmi roky se divokých prasat pohybovalo na našem území mnohem víc," konstatoval.
Michal Hausner nicméně upozornil, že divočáci se umí poměrně rychle přemisťovat. "Ze dne na den jich může přibýt třeba padesát," vysvětlil.

Zdroj: https://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-myslivost/ultrazvuk-na-divocaky-zabral-ale-je-to-drahe-mlada-fronta-dnes

Proti divočákům v Borském parku zřejmě zabraly ultrazvukové plašiče

9.května 2017

Po zhruba půlročním testování ultrazvukových plašičů zvířat se zdá, že jejich instalace v Borském parku v Plzni pomohla zastavit řádění divočáků v centrální části, kde jsou oblíbené pobytové louky.

První sérii sedmadvaceti plašičů instalovala v části parku Správa veřejného statku města Plzně (SVS) koncem minulého roku. Byla to mimo jiné reakce na skutečnost, že divočáci postoupili dál směrem ke konečné tramvají a rozryli i největší pobytovou louku s uměle zavlažovaným trávníkem.

Prasata přitom chodí do parku už několik roků. Loni i letos už zde lidé dokonce narazili na bachyně v doprovodu mláďat.

Petr Kuták ze SVS je přesvědčen, že se nová zařízení osvědčila. "Poškození historické části parku divočáky se projevilo na podzim, a pak jsme je nechali instalovat. Od té doby se nic nového neobjevilo. Teď necháme trávníky opravit a doufám, že už to v budoucnu nebude nutné. Mohlo by to fungovat," řekl Kuták.

Rekultivace trávníků se ovšem bude týkat především ploch v centrální části parku. "Není to úplně levná záležitost a další části parku zatím nejsou chráněné," sdělil Kuták.

Dosud instalovaných 27 ultrazvukových plašičů stálo zhruba 400 tisíc korun. Petr Kuták se domnívá, že po definitivním vyhodnocení účinnosti zařízení by se mohlo zvážit pořízení dalších. Ty by se instalovaly jen na nejcitlivější místa.

Nyní očekává, že se divočáci v parku několik měsíců budou objevovat jen málo. "Oni migrují a nejkritičtější to bývá na podzim a přes zimu," vysvětlil.

Divoká prasata se na okrajích Plzně pohybují často podél řek a chodí například až pod lesopark Homolka k vodárně.

Zaměstnanci SVS už kvůli tomu nechali před časem natáhnout elektrické ohradníky podél plotu Luftovy zahrady na pravém břehu Radbuzy.

"Divočáci se do zahrady dostávali i přes plot. I elektrické ohradníky se pak ale musely opravovat, protože se přes ně divočáci pokoušeli projít," konstatovala Hana Hrdličková ze SVS.

Zdroj: https://plzen.idnes.cz/ultrazvuk-ultrazvukove-plasice-divocak-borsky-park-pc4-/plzen-zpravy.aspx?c=A170509_083437_plzen-zpravy_pp


Autor: Jaroslav Nedvěd




Drzé divočáky vyhání z Borského parku v Plzni ultrazvukové plašičky


Ve sloupcích umístěných v parku jsou zabudované vyvíječe ultrazvukových vln, které slyší pouze divočác.

Plaší divoká prasata, která jsou čím dál drzejší, pronikají do města a dělají škody. Právě v Borském parku rozryli oblíbenou odpočinkovou louku. Na to konto došla trpělivost městským správcům. Nakoupili plašičky, dali je na metr vysoké sloupky a doufají, že se teď divočáci parku obloukem vyhnou.

Borský park je častým místem pro relaxaci, sport nebo vycházky mnohých Plzeňanů. A většinu z nich zničený park skutečně trápí. Jedním z nich je i Miroslav Pátý, který doufá, že pořízené plašičky budou mít očekávaný efekt a divočákům skutečně zabrání v přístupu.

Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně ukazuje a vysvětluje princip zařízení na odpuzení divokých prasat: "Ve sloupcích umístěných v parku jsou zabudované vyvíječe ultrazvukových vln. Tyto vlny nejsou lidským uchem slyšitelné. Jsou seřízené na takovou vlnovou délku, kterou slyší pouze divočáci. Dozvěděli jsme se, že každý živočich má rozlišné vnímání těchto ultrazvukových vln a toho právě využívá tento přístroj."

V Borském parku na kritickém území je umístěno 25 zelených sloupů se zabudovanými plašičkami. Každé jedno zařízení má dosah 15 metrů. Kvůli dostatečnému překrytí musí být od sebe sloupy vzdáleny zhruba 13 metrů.

Správa města Plzně doufá, že zařízení nepoškodí vandalové

"Byli bychom velice neradi, aby lidi sloupky a zařízení ničili, protože tím pádem sem opět umožní přístup divočákům. V parku dochází nejen k ničení travnatých pobytových ploch, ale může dojít i k poškození závlahového systému, který se nachází pod ní. Navíc jsou všechny tyto věci nákladné. Nechceme však ani pomyslet na to, kdyby divočáci napadli někoho z obyvatel," dodává Hana Hrdličková.

Do ultrazvukových plašiček včetně jejich instalace investovalo město zhruba 450 tisíc korun.

Autor: Směna ČRo Plzeň

Zdroj: https://www.rozhlas.cz/plzen/zpravodajstvi/_zprava/drze-divocaky-vyhani-z-borskeho-parku-v-plzni-ultrazvukove-plasicky--1683429

Řádění divočáků na okrajích Plzně má zastavit ultrazvuková clona

27. prosince 2016 17:46

Zástupci plzeňské radnice zkoušejí ultrazvukovou zbraň, která má vyhnat divočáky z okrajových částí města. Sloupky, které vydávají zvířatům nepříjemné frekvence, jsou zatím v Borském parku.

Sloupky jsou zhruba metr vysoké. Fungují asi tři týdny a pokud se osvědčí, zřejmě je město začne využívat ve větším měřítku.

Zatím se zdá, že se jedná o první účinný krok k zastavení tažení divočáků do města. Zvířata putují především podél řek. Byla přitom schopna rozrýt rozsáhlá území téměř kdekoliv včetně sportovních areálů.

Zástupci města dlouho tvrdili, že divočáky, kteří se přestali bát městského ruchu, v podstatě nemají jak zastavit, když se ve městech nesmí střílet.

Novinka už se osvědčila v Karlových Varech

Pro Plzeň zlomový moment však přišel na podzim, když divoká prasata rozryla velkou pobytovou louku v Borském parku. Oblíbené místo má totiž umělé zavlažování, které zvířata mohou zničit a způsobit výraznou škodu.

"Prasata mě strašně rozčílila, když poničila zavlažovanou louku. To byl první impuls. Zvířata pak ale nestydatě pokračovala dál a dál," líčí Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP).

V té době se k úředníkům dostala zpráva, že novinkou, která na kance platí, jsou ultrazvukové plašiče. Podobné se dosud používaly pro odpuzování drobných zvířat.

"Už to vyzkoušeli v Karlových Varech a tam tvrdí, že od doby instalace sloupků neměli trávníky rozryté," uvedla Hrdličková.

Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

Na základě toho odborná firma v Borském parku umístila sedmadvacet sloupků, které mají vytvářet ultrazvukovou clonu chránící především hlavní pobytové louky.

Petr Kuták ze SVSMP sdělil, že zařízení je v chodu 24 hodin denně. Podle výrobce by plašiče neměly vadit psům. Ti by se v nejhorším případě mohli dotčené oblasti vyhýbat.

"Psy jsem sledoval. Chodí kolem toho a nevadí jim to," konstatoval Kuták a uvedl, že divočáci do parku putují od Valchy a pohybují se zejména podél řeky. "V Českém údolí prochází kolem domku hrázného a pokračují nahoru do parku," popisuje.

Kuták přiznal, že zástupci města byli v otázce obrany před divočáky dlouho bezradní. Teď doufá, že se novinka osvědčí. "Pak bychom to asi instalovali i dál v Českém údolí, případně na Homolce," sdělil.

Pořízení prvních sedmadvaceti plašičů stálo zhruba 400 tisíc. "Ale v tomto případě by byla hodnota uchráněného majetku o dost vyšší," prohlásila Hana Hrdličková.

Autor: Jaroslav Nedvěd

Zdroj: https://plzen.idnes.cz/divocak-divoke-prase-plasic-ultrazvuk-plzen-f30-/plzen-zpravy.aspx?c=A161227_132153_plzen-zpravy_pp

NOY s.r.o., Benátská 308, Chrást u Plzně 330 03, IČ: 28802462, DIČ: CZ28802462
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky